@barackarlo
Naš ovotjedni nomad je ponovno mladi pravnik iz Širokog Brijega, Karlo Barać.
Karla smo već ugostili kao nomada prije par mjeseci kad je bio na odmoru u Italiji.
POGLEDAJ VIŠE: FOODIE NOMAD: Karlo Barać
Ovaj put nas vodi u hladnu, ali prekrasnu Rusiju, u Sankt Peterburg, a tamo je putovao sa još jednim našim, prethodno ugošćenim, Foodie nomadom, mladim liječnikom Hrvojem Lasićem, koji nas je poveo duž dalekog Japana.
POGLEDAJ VIŠE: FOODIE NOMAD: Hrvoje Lasić
Rusija je prekrasna, a može se pohvaliti i raznovrsnom i ukusnom gastronomijom.
Uživajte! <3
Rusku kuhinju možemo opisati kao zdravu, kvalitetnu i ukusnu. Tradicionalna jela su uglavnom jednostavna, a baziraju se na žitaricama, voću povrću, ribi, mesu i mliječnim proizvodima. Ona u sebi ima elemente francuske kuhinje, ali i jela zemalja bivšeg SSSR-a i različitih naroda koji naseljavaju Rusiju. Način pripreme hrane i namjernice koje se koriste u kuhinji su veoma slične našem podneblju. Među najpoznatijim tradicionalnim jelima ističu se juha od kupusa, pelmeni, ruska pita, palačinke, salata Olivier, jam.
Hotel Moskva, u kojem smo bili smješteni, nudio je raznovrstan doručak koji je u ponudi imao i ruske tradicionalne namjernice i hranu (doktorska kobasica, marinirane gljive, mali krastavci, ruske palačinke, boršč, ukiseljena riba itd.).
Dok smo čekali ručak u restoranu Pryanosti i Radosti vrijeme smo mogli kratiti crtanjem na zanimljiv i zabavan način.
Na večeri.
U ruskoj kuhinji koriste se različite vrste mesa kao što su svinjetina, govedina, ovčetina, perad i sva divljač. Najraširenije jelo od mesa je svinjetina zapečena u pećnici, međutim mi smo se odlučili za svinjski kotlet s krumpirićima i pikantnim umakom od rajčice.
Kao čest sastojak, bez obzira o kojem se jelu radi, koristi se sir.
Ponuda sireva je zbilja velika, a od tradicionalnih sireva najviše se izdvajaju: Korall, Tilsit, Brrânză, Tvorog. Od Tvorog sira se radi jedna od glavnih ruskih slastica Sirnik.
Kao prilog svakom jelu u ponudi se nalazi krumpir koji je poslužio kao prilog uz piletinu i okruglice od teletine i svinjetine, ali kao glavni prilog i ujedno tradicionalan izdvaja se kaša i to od heljde, koja se jede često i kao glavno jelo.
Pelmeni su vrsta njoka ruske i kazahstanske kuhinje koji se sastoje od nadjeva umotanog u tanko nemasno tijesto. Pelmeni se smatraju srcem ruske kuhinje.
Doktorska kobasica predstavlja posebnu vrstu kuhane kobasice koja je bila popularna u SSSR-u, a sada i u Rusiji. Doktorska kobasica se najčešće jede uz borodinski kruh (tamni kruh). Kruh koji poslužuju uz jelo je uglavnom tamni kruh i postoje mnoge vrste tamnog kruha.
Kao dio ruskih jela kao i u većini država na jelovniku se može pronaći krumpir, mrkva, repa, rajčica itd., međutim povrće na slici mora biti svima ukusnije i draže jer je napravljeno od čokolade.
Upoznavajući grad mogli smo se uvjeriti da stanovnici Sankt Peterburga uživaju u kolačima, tortama i općenito slasticama.
Gotovo svaki kafić u svojoj ponudi ima pregršt slastica kojima ni mi nismo mogli odoljeti.
Rusku zimu uvijek je lakše podnijeti uz tradicionalne ruske kape…
…ali ponekad je ipak bolji čaj…
…ali i kolač.
Pita-kolač Šarlota je tradicionalni ruski kolač od jabuka.
Ruski domaći kolačići (kolačići na stroj) su idealna kombinacija s čajem ili kavom uz popodnevni odmor poslije obilaska Sankt Peterburga. Osim domaćih kolačića kao česta slastica uz kavu ili čaj u poslužuje se Zefir. Zefir je vrsta pastile (stari ruski desert), koji se pravi od kiselih jabuka, šećera i bjelanjaka.
Na Nevskom prospektu, najdužoj i najpoznatijoj ulici Sankt Peterburga, se mogu pronaći mnoge trgovine hranom, a među kojima se ističe dućan Magazin Kuptsov Yeliseyevykh koji nudi razne vrste slastica, likera, vina, sireva itd.
Ekskluzivnost dućana Magazin Kuptsov Yeliseyevykh se ogleda i u tome da tijekom kupovine možete uživati i uz rusku glazbu na glasoviru i time dobiti još bolji ugođaj.
Vladimir Putin, predsjednik Ruske Federacije, čest je lik na ruskim predmetima…
…pa tako i na ruskim čokoladama koje su poslužile kao dobar poklon.
Najbolji poklon je svakako babuška ili matryoshka, koja se osim kao figurica može pronaći i kao print na raznim predmetima. Ovaj je savršen za ljubitelje kuhanja.
Kao rusko tradicionalno piće izdvaja se kvass, medovača, sbiten i naravno votka.
Iako je najstarije alkoholno piće medovača, najpoznatije je svakako votka. Prvi pisani nalaz o votki je iz 15 stoljeća. U Rusiji se uglavnom pije „čista“ votka, a U Sankt Peterburgu postoji muzej posvećen upravo votki. Uz votku rusi često jedu palačinke, a za nadjev koriste otopljeni maslac, vrhnje, ikru, sitno nasjeckani zeleni luk. To je ujedno i tradicionalno jelo za poznati ruski praznik Maslenicu kojim se ispraća zima.
Karlo: „Hrvoje, sačekaj da uslikam kolač od jabuka za portal From Herzegovina with love“. Hrvoje: „Sry, too late.“
Restorani Sankt Petersburga na svojim jelovnicima nude jela koja podsjećaju na tradicionalnu slavensku kuhinju, a koja jela su svojstvena većini slavenskih zemalja (sarma, razne vrste piletine, zelje, kaša itd.).
Prodaja namjernica na otvorenome česta je i u hladnim danima.
U Carskom selu (Puškin, Sankt Peterburg), posjetili smo veličanstvenu palaču carice Katarine u sklopu koje smo imali priliku vidjeti na koji način su ruskim carevima i caricama vršili posluživanje hrane i jela.